Statystyki z 38 portali nieruchomości: Coraz więcej mieszkań do wynajęcia
W marcu na 38 portalach monitorowanych przez serwis Unirepo pojawiło się 421990 ogłoszeń wynajmu mieszkań. To aż 17% więcej niż miesiąc temu. Po odsianiu duplikatów okazało się, że faktycznie nowych ofert mieszkań na wynajem przybyło 54000. Szacujemy, że wzrost w tym segmencie ciągu ostatnich dwóch lat wyniósł ponad 20%.
Dane te tylko po części wyjaśnić można kryzysem spowodowanym pandemią koronawirusa. Owszem, apogeum liczby ofert na rynku przyszło w pierwszych miesiącach lockdownu. We wrześniu 2020 zarejestrowaliśmy ponad 73 tys. nowych, unikalnych ofert wynajmu mieszkań. Był to moment gdy zwolniły się lokale po studentach, którzy w większości pozostali na nauce zdalnej i nie przedłużali / nie zawierali umów najmu lokali. Jednak trend wzrostowy rozpoczął się na długo przed początkiem globalnego kryzysu.
Analiza porównująca dane rok do roku wydaje się najbardziej miarodajna. W każdym roku bowiem następują sezonowe wahania liczby mieszkań na wynajem, ze stosunkowo mało aktywnym okresem zimowym i zwykle burzliwym sezonem letnim. Tak było dwa lata temu i nie inaczej sytuacja prezentowała się w ubiegłym roku, choć ogólna liczba ofert była już zdecydowanie wyższa. Wydaje się, że podobnie będzie w nadchodzących miesiącach. Już teraz możemy jednak stwierdzić, że startowy poziom tegorocznego cyklu ponownie został podwyższony.
Aby zauważyć realny, wieloletni trend rynkowy przyjrzymy się zdecydowanie największemu graczowi w segmencie wynajmu – portalowi OLX. Więcej ogłoszeń pojawia się co prawda na Gumtree, ale tam ponad 94% publikacji stanowią duplikaty. Na OLX widać stabilny, równy wzrost liczby wystawionych na wynajem mieszkań zarówno przed, jak i po wybuchu pandemii:
Na podstawie powyższego wykresu zaobserwować możemy stały, około dziesięcioprocentowy wzrost liczby mieszkań na wynajem każdego roku. Stoi to w sprzeczności z lansowaną ostatnio tezą, że rynek wynajmu stoi na skraju zapaści, a wynajmujący desperacko próbują znaleźć jakichkolwiek najemców. Gdyby tak było, należałoby się spodziewać, że oferty wynajmu będą stopniowo znikać – mieszkania trafiałyby masowo do sprzedaży. Tak się raczej nie dzieje.
Jak jest w rzeczywistości? Które portale najbardziej poszerzyły swoją ofertę mieszkań na wynajem? Czy odbiło się to na poziomie cen wynajmu? Dowiecie się pobierając najnowszy numer naszego biuletynu.