Statystyki z 37 portali nieruchomości: O 40% więcej mieszkań do wynajęcia
Studenci mogą odetchnąć z ulgą. Sytuacja na rynku wynajmu nie wróciła jeszcze może do przedpandemijnej normy, ale o mieszkanie nie jest już tak trudno jak rok temu.
We wrześniu 2022 r. mogło się wydawać, że na rynku wynajmu mieszkań może być tylko gorzej. Oczywiście zależy z której strony na to spojrzeć – dla właścicieli mieszkań to „gorzej” oznacza „drożej”, a zatem akurat oni nie mieli powodów do zmartwień. Ale w tamtym okresie wszyscy pomału zaczęli sobie zdawać sprawę z tego, że konflikt za naszą wschodnią granicą nie zakończy się prędko. Wydawało się, że wojenni uchodźcy zostaną u nas na dłużej, a w ramach postępu działań wojennych będzie ich ciągle przybywać.
Tak się jednak nie stało. Okazało się, że bardzo wielu Ukraińców zapragnęło wrócić do swojej ojczyzny. Ta odważna decyzja znalazła odzwierciedlenie na naszym wykresie:
Oferty wynajmu mieszkań po odsianiu duplikatów. Sierpień 2020-2023
Czy ta normalizacja oznacza, że utracona została wyjątkowa szansa na ucywilizowanie polskiego rynku najmu? Od wielu lat różne organizacje, np. Stowarzyszenie Właścicieli Nieruchomości Na Wynajem "Mieszkanicznik", walczą o to, aby to nie niepłacący lokator, ale właściciel mieszkania czuł się bezpiecznie. Ile mieszkań stoi dzisiaj pustych ze względu na – uzasadnione przecież – obawy właścicieli? O ile spadłyby ceny najmu, gdyby uwolnić te niewykorzystane zasoby, gwarantując właścicielom to, co w zasadzie zapisane jest w konstytucji: ochronę przed oszustami i przestępcami?
Oferty wynajmu mieszkań w 2023 po odsianiu duplikatów
Kryzys w jakimś sensie zażegnał się sam – pytanie na jak długo? Mieszkań do wynajęcia stopniowo przybywa, mimo wyjątkowo niekorzystnego dla właścicieli prawa. Na pewno za część tego przyrostu odpowiada niskooprocentowany, bezpieczny kredyt „BK2%”. Mądrość ludowa nakazuje bowiem brać kredyt pod korek, o ile tylko rata będzie niższa niż czynsz wynajmu. Swoją drogą politycy szczodrze nagradzają takie postępowanie inflacją, wakacjami kredytowymi czy też obniżaniem stóp procentowych w ramach kiełbasy wyborczej. Dokąd doprowadzi nas taka strategia? Jak mawia klasyk: zobaczymy, czas pokaże.
Na jakich serwisach jest najwięcej bezpośrednich ogłoszeń wynajmu? Na ile skutecznie portale radzą sobie z odsiewaniem zdublowanych ogłoszeń wynajmu? O tym piszemy w najnowszym wydaniu naszego e-miesięcznika „Portale ogłoszeniowe w liczbach”.