Statystyki z 37 portali nieruchomości: tylko co trzecie mieszkanie kupimy bezpośrednio
Mimo że powszechnie uważa się, iż Polacy wykazują niechęć do korzystania z usług pośredników, to gdy przychodzi do konkretnej transakcji, wielu z nas skłania się ku współpracy z profesjonalnym biurem. Czy ożywienie, które zawdzięczamy Bezpiecznemu Kredytowi 2% zmieniło cokolwiek w tej kwestii?
Jak się okazuje – zmieniło się niewiele. Nadal aż 2/3 mieszkań dostępnych jest wyłącznie przez agencję. Warto jednak zauważyć, że – co wielu osobom może się wydać zaskakujące – ofert agencyjnych ubywa ostatnio w dość znacznym tempie. Pośrednicy nadal wprowadzają na rynek ok. 20 tys. mieszkań miesięcznie, a osoby prywatne – 10 tys. Potem jednak bezpośrednie mieszkania zalegają na portalach dłużej, a agencyjne – znikają. To ciekawe zjawisko szerzej omówiliśmy z Tomaszem Lebiedziem na kanale Symen24.
W tym miejscu warto jeszcze dodać, że deweloperzy wypadają na tym tle wyjątkowo mało okazale – w bieżącym roku jest to ok. 3 tys. wprowadzanych do oferty mieszkań w ciągu miesiąca.
A jak to wygląda w przypadku wynajmu mieszkań?
Jak widać jest tutaj dokładnie na odwrót niż w przypadku sprzedaży i ostatni rok niewiele tu zmienił. Mieszkania wynajmuje się obecnie na tyle łatwo, że niemal ¾ Polaków woli to robić samodzielnie. Warto zauważyć, że na przestrzeni ostatnich kilku lat wskaźnik ten powoli, aczkolwiek systematycznie rośnie. Trudno stwierdzić, który z czynników jest tu dominujący: łatwość z jaką można obecnie znaleźć najemcę, wysokie koszty usług pośrednika, a może po prostu niechęć pośredników do walki o ten segment rynku?
Które portale są obecnie ulubieńcami biur nieruchomości? Gdzie można znaleźć najwięcej ofert bezpośrednich? O tym w najnowszym numerze „Portali ogłoszeniowych w liczbach”.