MAJ 2024

Statystyki z 52 portali nieruchomości: Czy wychodzimy z ogłoszeniowego dołka?

Mijają cztery lata od momentu, kiedy po raz pierwszy ukazał się nasz biuletyn „Portale ogłoszeniowe w liczbach”. Dla wielu z nas nie był to łatwy czas. Inni zbili w tym czasie fortuny na nieruchomościach.

Racjonalni analitycy od wielu lat ostrzegają przed korektą, o ile nie przed załamaniem na rynku. Okazuje się jednak, że rację mieli jak dotychczas etatowi naganiacze, w których słowniku słowo „spadek” nie istnieje. To trochę tak jak z amerykańskim indeksem akcji S&P. Miłośnicy analizy fundamentalnej od dawna wieszczą, że wyceny akcji są przewartościowane, a wskaźniki ceny do zysku oderwane od rzeczywistości. To jednak nie przeszkadza akcjom w ich pochodzie w kierunku nowych szczytów.

W tej gorączce pewne fakty dotyczące rodzimego rynku mieszkaniowego mogły nam umknąć. Przykładowo – przyjrzyjmy się wykresowi liczby wystawianych w poszczególnych miesiącach ogłoszeń mieszkań do sprzedania (rynek wtórny):

Nowe ogłoszenia mieszkań na sprzedaż (rynek wtórny)



Okazuje się, że rekordy są już dawno za nami. Pół miliona publikacji w ciągu miesiąca? To wynik bez wątpienia zasługujący na uznanie. Warto jednak zauważyć, że za większość ogłoszeń przed 2022 rokiem odpowiadał serwis Gumtree. Po zamknięciu tego portalu, a ściślej – jego polskiej odsłony – długoterminowa średnia dodawanych ogłoszeń spadła z 550 do ok. 300 tys. miesięcznie. W ostatnim okresie średnia ta stopniowo, ale systematycznie spadała. Odwrócenie tego trendu nastąpiło właśnie teraz.

Oczywiście przyczyn takiego stanu rzeczy można się dopatrywać w wielu czynnikach. Mieszkanie można było sprzedać dość łatwo, a zatem nie było konieczności wielokrotnych publikacji. Innym aspektem może być stopniowa popularyzacja umów na wyłączność – tzw. umowy otwarte generują znacznie więcej powieleń. Ceny ogłoszeń także dosyć drastycznie wzrosły, co mogło spowodować ograniczenie liczby zamawianych publikacji. Nie zmienia to faktu, że od początku roku ogłoszeń przybywa. Czy to punkt zwrotny na rynku?

Jak kształtowała się liczba ogłoszeń prywatnych, a jak agencyjnych? Jakie portale wybierają poszczególne grupy ogłoszeniodawców? O tym w najnowszym numerze „Portali nieruchomości w liczbach”.

Na jakich portalach ogłaszają się agencje?


Gdzie szukać ogłoszeń bezpośrednich?


Statystyki z 52 portali, raz w miesiącu:
POBIERZ BIULETYN