Statystyki z 52 portali nieruchomości: liczba mieszkań do wynajęcia stabilizuje się
Studenci mogą odetchnąć z ulgą. Do dyspozycji najemców jest obecnie ponad 80 tysięcy mieszkań. To nieco więcej niż rok temu.
We wrześniu 2022 roku można było odnieść wrażenie, że sytuacja na rynku wynajmu mieszkań będzie się tylko pogarszać. Oczywiście, zależało to od perspektywy – dla właścicieli mieszkań "gorzej" oznaczało "drożej", co w ich przypadku nie budziło obaw. W tamtym czasie jednak zaczęło do wszystkich docierać, że konflikt na wschodzie nie zakończy się szybko. Wydawało się, że uchodźcy wojenni pozostaną w Polsce na dłużej, a ich liczba będzie wzrastać w miarę nasilania się działań wojennych.
Stało się jednak inaczej. Okazało się, że wielu Ukraińców zdecydowało się na powrót do swojego kraju. Ta odważna decyzja znalazła odzwierciedlenie na naszym wykresie.
Mieszkania do wynajęcia (po odsianiu duplikatów ofert).
Sierpień 2020-2024
Czy obecnie rynek wynajmu mieszkań w Polsce stoi w obliczu zmian, kształtowanych przez polityczne propozycje i kierunki rozwoju gospodarki? Dyskusja wokół wsparcia dla kredytobiorców oraz inicjatyw związanych z tanim wynajmem wskazuje, że przyszłość tego sektora może zależeć od przyjętych rozwiązań legislacyjnych i strategii mieszkaniowej.
Z jednej strony, premier zapowiada prace nad wsparciem kredytobiorców, co może sugerować, że rząd skłania się ku polityce, która ma na celu ułatwienie zakupu mieszkań, na przykład poprzez preferencyjne kredyty. Propozycja Koalicji Obywatelskiej, obejmująca kredyt 0%, mogłaby stymulować rynek mieszkaniowy, zachęcając więcej osób do zakupu własnych nieruchomości.
Z drugiej strony, Lewica opowiada się za budową tanich mieszkań na wynajem bez możliwości wykupu, co wskazuje na zupełnie inny kierunek – rozwój stabilnego i dostępnego rynku wynajmu długoterminowego. Propozycje Lewicy różnią się jednak od koncepcji partii Polska 2050, która również popiera budowę mieszkań na wynajem, ale z możliwością ich wykupu.
Mieszkania do wynajęcia (po odsianiu duplikatów ofert)
Rozwój rynku wynajmu mieszkań w Polsce będzie w jakiś stopniu zależał od kompromisu między różnymi wizjami polityków. Czy taki kompromis jest w ogóle możliwy? Nawet jeśli tak, to prawdopodobnie nie będzie miał atomowej siły rażenia, którą charakteryzował się wprowadzony w przedwyborczym pośpiechu Bezpieczny Kredyt 2%.
Na jakich serwisach jest najwięcej bezpośrednich ogłoszeń wynajmu? Na ile skutecznie portale radzą sobie z odsiewaniem zdublowanych ogłoszeń? O tym piszemy w najnowszym wydaniu naszego e-miesięcznika „Portale ogłoszeniowe w liczbach”.